آرشیو "نقد فیلم های روز"
ایست قلبی
یادداشتی بر فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» ساخته بهروز افخمی

ایست قلبی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
مرتضی اسماعیل دوست: اگر سعید سهیلی با ساخت فیلم «کلاشینکف» سعی نموده میراث دار سینمای غرقه در خون جناب کیمیایی باشد، افخمی در «آذر، شهدخت،...» به غایت پیرو سینمای پوچ چند سال اخیر جناب مهرجویی می شود تا بازهم پیمایشی دورهمی، به تولید اثری بدون ساختار روایی منجر گردد.
قابی رو به امید
نگاهی به فیلم «امروز» آخرین ساخته سینمایی رضا میرکریمی

قابی رو به امید

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
مرتضی اسماعیل دوست: فیلم «امروز»، در دنیایی که هر روز از قهرمانان اش کاسته می گردد، به یاری باوری جامانده از دیروزِ رزم، مردی می آفریند که پاهایش در همین زمین است اما نگاهش، گوشه ای در آن بالای هم رزمان اش جا مانده است. رانندگی برای این شخصیت، تبلور حضوری است در دل جماعت تا از هرگونه عرفان نمایی مانده در خلوت دور گردیده و در دامان مردم به خلوصِ پیمایش دست یابد، تا در روزگاری که مُشتی خواب زده، عیش مُدام می جویند و مُشک عِناد می نوشند، یونسِ امروز به سپیدی عطر یاس اشک جوید و به تبسم صدیقه جان نهد.
واكنش تند مجله معتبر آمريكايی به توهین علیه ايرانی‌ها در قسمت دوم فيلم «300»
زاک اسنايدر و غرب بايد از كشتن ايرانيان باستان دست بر دارند!

واكنش تند مجله معتبر آمريكايی به توهین علیه ايرانی‌ها در قسمت دوم فيلم «300»

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۱/۲۱
قسمت دوم فيلم ضد ايـرانی «300» در سكوت سياستگذاران فرهنگی كشورمان و حتی رسانه‌ها كماكان در حال اكران و روی خط فروش در سرتاسر دنيا است؛ به رغم اين سكوت لفظی و عملی در داخل كشور، شدت توهين اين فيلم به ايرانيان و واقعيات تاريخ تا به آنجا است كه حتی منتقد مجله تايم آمريكا را هم برآشفته و اين نشريه را به عنوان يكی از معتبرترين و مشهورترين رسانه‌های جهان به واكنش وا داشته است.
گذشته یک جدایی
تحلیلی بر فیلم «گذشته» آخرین ساخته اصغر فرهادی

گذشته یک جدایی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
پیام نصیری خرم: به جرأت می توان مدعی شد که «گذشته» ادامه منطقی دارم تلخ و گزنده «جدایی نادر از سیمین» است. معتقدم فیلمساز به عمد شباهت ها و تفاوت هایی را برای مقایسه (و نتیجه گیری) بین دو اثر بوجود آورده تا ذهن مخاطب را بیش از پیش با مضامین و موضوعات مورد علاقه اش درگیر نماید.
تحلیل مسعود فراستی با سبک و سیاق خاص خودش از فیلم «گذشته» اصغر فرهادی
«گذشته» فیلم بدی است و ناچیز/ فیلم، عقب مانده است و اگزوتیک؛ بی ساختار، طولانی و ملال اور و وراج

تحلیل مسعود فراستی با سبک و سیاق خاص خودش از فیلم «گذشته» اصغر فرهادی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۴/۰۹
مسعود فراستی منتقد سابق برنامه سینمایی «هفت» که صراحت لهجه و استفاده اش از کلمات و جمله های ناپسند و نامناسب سبب رنجش بسیاری از سینماگران شده است، در یادداشتی با همین ادبیات به تندی از فیلم «گذشته» ساخته جدید اصغر فرهادی انتقاد کرد.
هرگز به غصه خوردن،گذشته برنگشته....
یادداشت نویسنده سینمانگار بر فیلم «گذشته» آخرین ساخته اصغر فرهادی

هرگز به غصه خوردن،گذشته برنگشته....

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۴/۰۸
حسین ارومیه چی‌ها: فرهادی اگرچه در فیلمنامه «گذشته» روند وقوع حوادث و سیر منطقی وقایع را رعایت کرده و فیلمنامه استانداردی نوشته، ولی در قیاس با کارنامه پربارش دیگر چیزی برای عرضه ندارد. نه اینکه نداشته باشد، توان اغنای مخاطب را با آن ندارد. به همین دلیل قصه اش را می پیچاند و مخاطب را با پاساژ های غیرواقعی درگیر می کند.
کاش بر نمی‌گشتی!
نگاهی انتقادی به جدید ترین فیلم مهرجویی یا دلنوشته‌ای برای فیلمسازی که برخی از بهترین خاطره هایمان را ساخته بود!

کاش بر نمی‌گشتی!

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۳/۲۷
حسین ارومیه چی‌ها: حتی اگر با یک نگاه رویه فیلمسازی مهرجویی در این چند ساله اخیر را نوعی دهن کجی سینمایی به آنچه برایش پیش آمده تلقی کنیم، باز هم نمی توان به نتیجه معقول و قابل ارزیابی ای دست پیدا کرد. «چه خوبه برگشتی» را به راحتی می توان در زمره ضعیف ترین آثار مهرجویی قلمداد کرد و از این باور هیچ ترسی هم به خود راه نداد.
«گذشته» درامی با فیلمنامه و کارگردانی استادانه است
ریویویی از دبورا یانگ منتقد معروف هالیوود ریپورتر با تمجید از جدیدترین ساخته اصغر فرهادی

«گذشته» درامی با فیلمنامه و کارگردانی استادانه است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۳/۱۱
"دبورا یانگ"، منتقد معروف نشریه سینمایی هالیوود ریپورتر با تمجید از فیلم «گذشته»، آورده است: اصغر فرهادی، جستجوی خود در وادی احساسِ گناه، انتخاب و مسئولیت را در درامی با فیلمنامه و کارگردانی استادانه به گونه‌ای پی‌ می‌گیرد که در هر گامش توجه خاص مخاطب را طلب می‌کند.
فراموشی ، خاموشی ، سرخط
نگاهی به فیلم «ملکه» ساخته محمدعلی باشه آهنگر

فراموشی ، خاموشی ، سرخط

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
فرهاد ریاضی: «ملکه»، فیلم تلخی ست چون "جنگ" واژه و معنای تلخیست. «ملکه» از همان نمای ابتداییش که حمل جنازه ی گاو را نشان می دهد، بوی این تلخی را به ما می رساند. "جنگ" تلخ است; آدم هایش هم. خالق اثر، انسانیت آدم های جنگ را ستایش می کند اما جنگ را نه. انسانیتی که جنگ، روز به روز از آن بیشتر می کاهد.
در انتظار معجزه!
نگاه انتقادی نویسنده سینمانگار به فیلم «حوض نقاشی» ساخته مازیار میری

در انتظار معجزه!

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۲/۰۹
حسین ارومیه چی‌ها: بزرگترین ایراد فیلم به نظرم عدم درک درست از آدم های قصه است و در نتیجه انتخاب نادرست بزنگاه های مناسب برای ایجاد بحران و گره افکنی های سطحی و غیر منطقی که تا انتها با آن روبه رو هستیم.
زندگی و دیگر هیچ!
یادداشتی بر فیلم «بی‌خود و بی‌جهت» آخرین ساخته عبدالرضا کاهانی

زندگی و دیگر هیچ!

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۱/۰۵
مهناز عظیمی: با نیم نگاهی به آثار قبلی عبدالرضا کاهانی این تصور برای نگارنده به وجود می آید که کاهانی با «بی خود و بی جهت» سومین فیلم از یک مجموعه ی کمدی ابزورد را ساخته است که بعضا در نوع خود پر از ایده های بکر و تازه و لحظات لطیف و درخور توجه است.
بهـتر از هـیـچ!
نگاهی به فیلم «بی‌خود و بی‌جهت» آخرین ساخته رضا کاهانی

بهـتر از هـیـچ!

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۰/۰۷
جمشید خاوری: فیلمنامه ی «بی خود و بی جهت» ساده است و هیچ اتفاق عجیب و پیچیده ای در خود ندارد. در واقع نویسنده تعمداً به سراغ اتفاق های کم اهمیتی رفته که در زندگی روزمره بارها رخ می دهد اما کمتر به آن پرداخته شده است. فیلم در عین سادگی، مفاهیم عمیقی را در لایه ی زیرین خود دارد که آن را تبدیل به یکی از بهترین نمونه های سینمای اجتماعی کرده است.
پیام اخلاقی با بیان سینمایی
نگاهی ویژه بر فیلم «من مادر هستم» ساخته جنجالی فریدون جیرانی

پیام اخلاقی با بیان سینمایی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۹/۲۴
مهناز عظیمی: شخصا پیش بینی می کردم پس از دیدن فیلم «من مادر هستم» تقریبا دچار هر جنس احساساتی بشوم الا این ابعاد حیرت زده گی ام که چطور فیلمی می تواند چنین مضمون جسورانه ای را تا این حد با رعایت اصول سینمای ایران و در چارچوب موازین اسلامی و بدون کوچکترین صحنه ی تحریک کننده ای به تصویر بکشد و در دل این همه پیام اخلاقی به مخاطبش منتقل کند؟! و اولین سوالی که به ذهنم رسید این بود که آیا مخالفان فیلم تازه ی جیرانی واقعا این فیلم را تا به آخر تماشاگر کرده اند؟! و چه طور ممکن است که پیام های از قضا مدافع نظام خانواده گی و اجتماعی و فرهنگی فیلم را که در برخی لحظات توسط شخصیت ها تقریبا فریاد زده شده! نشنیده بگیرند و به بدبینانه ترین شکل ممکن به قضاوت بنشینند و فیلم را تا این حد محکوم کنند؟!
هیـچ
یادداشتی بر فیلم یکی «یکی می‌خواد باهات حرف بزنه» به کارگردانی منوچهر هادی

هیـچ

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۹/۲۱
پیام نصیری خرم: «یکی می‌خواد باهات حرف بزنه» دومین ساخته منوچهر هادی فیلمساز جوان سینما، روزهای پایانی اکران خود را سپری می کند و طی این مدت با فروش نسبتأ قابل ملاحظه ای هم روبرو بوده است. این فیلم که به موضوع اهدای عضو می پردازد، در جشنواره فجر سال گذشته موفق به دریافت تندیس بلورین بهترین بازیگر نقش مکل زن گردید. در این نوشتار به بررسی و تحلیل ساختار رورایی این فیلم اشاره خواهم کرد چرا که به نظر نگارنده دارای نقاط ضعف مشخص و قابل تأملی است.
یادداشت کوتاهی بر فیلم «آینه‌های روبرو» ساخته نگار آذربایجانی
اثری متفاوت که این روزها بر پرده اکران است

یادداشت کوتاهی بر فیلم «آینه‌های روبرو» ساخته نگار آذربایجانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
هانیه انارکی: نگار آذربایجانی در اولین تجربه کارگردانی فیلم بلند، به سراغ آدم هایی رفته که در کنار ما زندگی می کنند و کمتر دیده می شوند. آدم هایی که دیده شدنشان مسائل و مشکلات بسیاری برایشان درپی دارد
ایده‌هایی که سر باز می‌کنند
نگاهی به فیلم «پرومتئوس» جدیدترین ساخته کارگردان مطرح سینما؛ ریدلی اسکات

ایده‌هایی که سر باز می‌کنند

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۸/۰۴
هادی علی‌پناه: «بیگانه» اگر با حرکت دوربین در مکان‌های خالی و ایجاد تعلیق در بروز اتفاق‌ها سعی بر ایجاد ترس در مخاطب خود داشت، «پرومتئوس» اما نه تلاشی برای باز خلق آن نوع کارگردانی و روایت می‌کند و نه حتی در مسیر ترساندن مخاطب خود گام برمی‌دارد. همه چیز در پیش‌درآمدِ یکی از الگوهای سینمای وحشت به خلق یک تریلر و رساندن هیجان به اوج خود تغییر مسیر داده است. «پرومتئوس» یک تریلر علمی تخیلی ست نه یک هارور علمی تخیلی.
همه عروسك‌های من
یادداشتی كوتاه درباره ناجی این روزهای گیشه‌ی سینمای ایران؛ «كلاه‌قرمزی و بچه‌ننه»

همه عروسك‌های من

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۶/۳۰
محسن مطلب‌زاده: اين افسوس "هدر رفتن" و حتي فنا كردن ايده‌هاي تازه، عملاً قصه‌ را به تكه‌پاره‌هايي بي‌ربط و غيرارگانيك تبديل كرده كه هيچ رابطه دراماتيكي بين آن‌ها و ماجراي اصلي و پيدا كردن نوزاد از سوي كلاه‌قرمزي برقرار نيست. در واقع صرف حضور كلاه‌قرمزي، پسرعمه‌زا و گاهي پسرخاله در موقعيت‌هايي كم‌تر ديده‌شده، به تنهايي نمي‌تواند موجب خلق خنده و در كنارش پيش بردن روايت شوند.
بازگشت به گذشته
یادداشتی بر فیلم سینمایی «شور شیرین» ساخته جواد اردکانی

بازگشت به گذشته

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۵/۰۹
پیام نصیری خرم: «شور شیـرین» این نظریه را که خرد جمعی می تواند نتیجه بهتری به بار آورد نقض می کند. هنگامی که تیتراژ ابتدایی بر پرده ظاهر می شود در کنار جواد اردکانی چند نام دیگر به چشم می آید. تعدد نام ها این تصور را بوجود می آورد که با اثری دقیق و منسجم روبرو خواهیم شد اما در نهایت تأسف آنچه دیده و شنیده می شود همان کلیشه های رایج و همان الگوهای مستعمل و نخ نما شده در این گونه موسوم به "سینمای دفاع مقدس" است.
شوریدگی از متن تا فرم
نگاهی به فیلم «شور شیرین»؛ به بهانه اکران عمومی آن

شوریدگی از متن تا فرم

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۵/۰۶
حسین ارومیه چی ها: «شور شیرین» می توانست خیلی بهتر از این باشد، اگر کمی جسارت سنت شکنی داشت و اگر فقط همه توجهش را معطوف شخصیت اصلی نمی کرد. اگر فقط کمی با چینش معقول تر و منطقی تر داستانک ها مرارت تحمل تکرار کلیشه ها را از مخاطب دریغ می کرد و اگر فقط همه چیز را به آن دیزالو چهره بدل و واقعی محمود کاوه در انتهای فیلم واگذار نمی کرد.
همین ما را بس....
یادداشتی تحلیلی بر فیلم «خوابم می‌آد» ساخته رضا عطاران

همین ما را بس....

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
پیام نصیری خرم: «خوابم می آد» فیلم تلخ و گزنده ای است که اگر شوخی ها و طنازی هایش را (شوخی با برخی فیلم ها، ژانرها و مضامین شناخته شده در سینما) کنار بگذاریم می تواند حدیث نفس هر آدمی باشد. نویسنده و کارگردان تمام تلاش خود را انجام داده اند تا این حقیقت تلخ را در پشت ظاهر کمیک فیلم پنهان کنند. «خوابم می آد» نمونه ای است از آن دسته فیلم های کمدی که در غالب کمدی سیاه جای می گیرد.
آقای مهرجويی، نمی‌توان سيمين را به زور در ايران نگه داشت!
یادداشتی بر فیلم «نارنجی پوش» به کارگردانی داریوش مهرجویی

آقای مهرجويی، نمی‌توان سيمين را به زور در ايران نگه داشت!

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۲/۱۹
محمد صادق شايسته: فرضيه توطئه نيست، آقاي مهرجويي را هم بسي دوست مي داريم، اما به اين هم معتقديم كه به زور نمي توان سيمين را در ايران نگه داشت! آقاي مهرجويي خواسته يا ناخواسته با ايراني كه «نارنجي پوش» و شخصيت حامد آبان آن را توضيح و نشان مي دهد در مقابل «جدايي نادر از سيمين» با روايت كارگردانش از وضع فعلي ايران و حتي در مقاطعي در مقابل برخي فيلم هاي ديگر اين روزهاي سينماي ايران ايستاده است.
زیرِ تیغ
یادداشتی بر فیلم «انتهای خیابان هشتم» ساخته علیرضا امینی

زیرِ تیغ

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۲/۱۷
حسین ارومیه چی‌ها: الیا کازان جایی بر مبنای تئوری ارسطو می گوید شخصیت زمانی شکل می گیرد که روانشناسی بدل به رفتار شود. یعنی آن چیزی که به عنوان ویژگی های شخصیت می شناسیم و می خواهیم آنها را به نحوی بروز دهیم که شخصیت به معنای کامل واقعیت پیدا کند زمانی در شکل درست خود به سرانجام می رسد که با ترفندهایی ان را به رفتار و عادات همیشگی شخصیت بدل کنیم.
نگاهی به فیلم موفق نروژی «هد هانترز»
یک اکشن گرم و خوش ساخت از دل سرمای اسکاندیناوی

نگاهی به فیلم موفق نروژی «هد هانترز»

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۱/۲۹
نرگس خرقانی: عادت کرده ایم که فیلم های اکشن موفق و خوش ساخت را از سینمای هالیوود ببینیم، اما فیلم اکشن و بسیار خوش ساخت «هد هانترز» از سینمای نروژ آنقدر خوب است که حتی سینمای هالیوود هم در مقابلش سر تعظیم فرود آورده است و قرار است به زودی با اقتباس از این فیلم در هالیوود فیلمی با همین داستان ساخته شود تا ثابت شود که هالیوود سلطان بی رقیت فیلم های اکشن نیست و در کشورهای اسکاندیناوی که معمولا به ساخت فیلم های سرد مشهور هستند هم، می توان یک فیلم بسیار گرم و اکشن دید که تا پایان تماشاگر را روی صندلی سینما میخ کوب کند.
حفظ منحنی قدرت در سير شب به روز
نگاهی به فیلم «Margin Call» یکی از پنج کاندیدای بهترين فيلم‌نامه‌ي اورژينال اسکار 2012

حفظ منحنی قدرت در سير شب به روز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۱۲/۱۵
محسن مطلب‌زاده: پيش خودتان حساب كنيد؛ قرار است فيلمي را ببينيد كه بيشتر زمان آن در طبقات مختلفي از ساختمان يك شركت اقتصادي بگذرد و در اين ميان پاي اصطلاحات و تعبيرهاي مالي و پولي و نگراني از ضرر ده‌ها ميليون دلاري آن هم طي يك شب تا صبح باز شود. در نگاه اول چنين قصه و روايتي زمخت به نظر مي‌رسد ولي «Margin Call» با چينش درست موقعيت‌ها و گستراندن تدريجي ابعاد شخصيت‌هاي مؤثر فيلم، شايسته‌ي عنوان يك فيلم خوب است.
در سایر رسانه‌ها
» تهمینه میلانی: صدا و سیما مردم را نادیده می‌گیرد و سینما را به رسمیت نمی‌شناسد/ اگر فرهنگ آمریکایی و غربی بد است؛ چرا فیلم‌هایشان را پخش می‌کنند؟
» رضا میرکریمی: اطلاق واژه سیاه نمایی به فیلم «قصه‌ها»ی رخشان بنی‌اعتماد بی‌انصافی است
» مسئولان صدا و سیما به احسان کرمی اجازه بازی در یک سریال را ندادند
» «ایران برگر» مسعود جعفری جوزانی به انتخابات شوراها و مناظره‌ رسید
» خبری که مسعود کیمیایی آنرا تکذیب کرده و کذب محض خواند
» اظهارات صریح کمال تبریزی درباره سریال توقیف شده‌اش
» ناصر ملک مطیعی: هرگز خودم را سوپراستار ندیدم/ سینمای قبل از انقلاب بهتر توانست با مخاطب ارتباط برقرار کند و پررونق‌تر بود
» تهیه‌کننده این سریال محبوب خبر داد: بعید است «پایتخت 4» به تولید برسد
» امیدواری علیرضا داودنژاد برای ساخت فیلم سینمایی «فراری»
» وضعیت نامشخص اکران فیلم «رستاخیز» و ادامه سکوت احمدرضا درویش
» درخواست حسن روحانی از فیلمساز زن برای ساخت فیلمی درباره کودکان غزه
» بهروز افخمی از ساخت فیلم «میلاد» انصراف داد
» تماشاگر به مهران مدیری اعتماد دارد
» شواهدی که نشان از ممنوع‌التصویری نرگس محمدی در تلویزیون دارد
» بازیگر زن انگلیسی برنده جایزه بفتا درگذشت
مشاهده آرشیو "اخبار سینما و تلویزیون در سایر رسانه ها"
تبلیغات
با سینمانگار همراه شوید

همراه سینمانگار در آپارات همراه سینمانگار در فیس بوک همراه سینمانگار در اینستاگرام همراه سینمانگار در یوتیوب همراه سینمانگار در یوتیوب