خرید vpn خريد vpn خريد openvpn خريد vpn خرید vpn آنلاین
سایت تخصصی سینما | خبر، نقد، مصاحبه، مقاله های سینمای ایران و جهان | سینما نگار
 
صفحــه اول  |  معرفی سینما نگار  |  آرشیو مطالب  |  سینمای ایران  |  سینمای جهان  |  گالری تصاویر  |  لینکستـــان  |  تبلیغ در سینما نگار  |  تماس  
سینما نگار - سایت تخصصی سینما
سرفصل : نقد فیلم های روز
زاک اسنايدر و غرب بايد از كشتن ايرانيان باستان دست بر دارند!
● واكنش تند مجله معتبر آمريكايی به توهین علیه ايرانی‌ها در قسمت دوم فيلم «300»

۲۱ فروردين ۱۳۹۳ - نقد فیلم های روز
قسمت دوم فيلم ضد ايـرانی «300» در سكوت سياستگذاران فرهنگی كشورمان و حتی رسانه‌ها كماكان در حال اكران و روی خط فروش در سرتاسر دنيا است؛ به رغم اين سكوت لفظی و عملی در داخل كشور، شدت توهين اين فيلم به ايرانيان و واقعيات تاريخ تا به آنجا است كه حتی منتقد مجله تايم آمريكا را هم برآشفته و اين نشريه را به عنوان يكی از معتبرترين و مشهورترين رسانه‌های جهان به واكنش وا داشته است.
تحلیلی بر فیلم «گذشته» آخرین ساخته اصغر فرهادی
● گذشته یک جدایی

۲۶ تير ۱۳۹۲ - نقد فیلم های روز
پیام نصیری خرم: به جرأت می توان مدعی شد که «گذشته» ادامه منطقی دارم تلخ و گزنده «جدایی نادر از سیمین» است. معتقدم فیلمساز به عمد شباهت ها و تفاوت هایی را برای مقایسه (و نتیجه گیری) بین دو اثر بوجود آورده تا ذهن مخاطب را بیش از پیش با مضامین و موضوعات مورد علاقه اش درگیر نماید.
«گذشته» فیلم بدی است و ناچیز/ فیلم، عقب مانده است و اگزوتیک؛ بی ساختار، طولانی و ملال اور و وراج
● تحلیل مسعود فراستی با سبک و سیاق خاص خودش از فیلم «گذشته» اصغر فرهادی

۹ تير ۱۳۹۲ - نقد فیلم های روز
مسعود فراستی منتقد سابق برنامه سینمایی «هفت» که صراحت لهجه و استفاده اش از کلمات و جمله های ناپسند و نامناسب سبب رنجش بسیاری از سینماگران شده است، در یادداشتی با همین ادبیات به تندی از فیلم «گذشته» ساخته جدید اصغر فرهادی انتقاد کرد.
یادداشت نویسنده سینمانگار بر فیلم «گذشته» آخرین ساخته اصغر فرهادی
● هرگز به غصه خوردن،گذشته برنگشته....

۸ تير ۱۳۹۲ - نقد فیلم های روز
حسین ارومیه چی‌ها: فرهادی اگرچه در فیلمنامه «گذشته» روند وقوع حوادث و سیر منطقی وقایع را رعایت کرده و فیلمنامه استانداردی نوشته، ولی در قیاس با کارنامه پربارش دیگر چیزی برای عرضه ندارد. نه اینکه نداشته باشد، توان اغنای مخاطب را با آن ندارد. به همین دلیل قصه اش را می پیچاند و مخاطب را با پاساژ های غیرواقعی درگیر می کند.
نگاهی انتقادی به جدید ترین فیلم مهرجویی یا دلنوشته‌ای برای فیلمسازی که برخی از بهترین خاطره هایمان را ساخته بود!
● کاش بر نمی‌گشتی!

۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - نقد فیلم های روز
حسین ارومیه چی‌ها: حتی اگر با یک نگاه رویه فیلمسازی مهرجویی در این چند ساله اخیر را نوعی دهن کجی سینمایی به آنچه برایش پیش آمده تلقی کنیم، باز هم نمی توان به نتیجه معقول و قابل ارزیابی ای دست پیدا کرد. «چه خوبه برگشتی» را به راحتی می توان در زمره ضعیف ترین آثار مهرجویی قلمداد کرد و از این باور هیچ ترسی هم به خود راه نداد.
ریویویی از دبورا یانگ منتقد معروف هالیوود ریپورتر با تمجید از جدیدترین ساخته اصغر فرهادی
● «گذشته» درامی با فیلمنامه و کارگردانی استادانه است

۱۱ خرداد ۱۳۹۲ - نقد فیلم های روز
"دبورا یانگ"، منتقد معروف نشریه سینمایی هالیوود ریپورتر با تمجید از فیلم «گذشته»، آورده است: اصغر فرهادی، جستجوی خود در وادی احساسِ گناه، انتخاب و مسئولیت را در درامی با فیلمنامه و کارگردانی استادانه به گونه‌ای پی‌ می‌گیرد که در هر گامش توجه خاص مخاطب را طلب می‌کند.
نگاهی به فیلم «ملکه» ساخته محمدعلی باشه آهنگر
● فراموشی ، خاموشی ، سرخط

۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ - نقد فیلم های روز
فرهاد ریاضی: «ملکه»، فیلم تلخی ست چون "جنگ" واژه و معنای تلخیست. «ملکه» از همان نمای ابتداییش که حمل جنازه ی گاو را نشان می دهد، بوی این تلخی را به ما می رساند. "جنگ" تلخ است; آدم هایش هم. خالق اثر، انسانیت آدم های جنگ را ستایش می کند اما جنگ را نه. انسانیتی که جنگ، روز به روز از آن بیشتر می کاهد.
نگاه انتقادی نویسنده سینمانگار به فیلم «حوض نقاشی» ساخته مازیار میری
● در انتظار معجزه!

۹ ارديبهشت ۱۳۹۲ - نقد فیلم های روز
حسین ارومیه چی‌ها: بزرگترین ایراد فیلم به نظرم عدم درک درست از آدم های قصه است و در نتیجه انتخاب نادرست بزنگاه های مناسب برای ایجاد بحران و گره افکنی های سطحی و غیر منطقی که تا انتها با آن روبه رو هستیم.
یادداشتی بر فیلم «بی‌خود و بی‌جهت» آخرین ساخته عبدالرضا کاهانی
● زندگی و دیگر هیچ!

۵ بهمن ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
مهناز عظیمی: با نیم نگاهی به آثار قبلی عبدالرضا کاهانی این تصور برای نگارنده به وجود می آید که کاهانی با «بی خود و بی جهت» سومین فیلم از یک مجموعه ی کمدی ابزورد را ساخته است که بعضا در نوع خود پر از ایده های بکر و تازه و لحظات لطیف و درخور توجه است.
نگاهی به فیلم «بی‌خود و بی‌جهت» آخرین ساخته رضا کاهانی
● بهـتر از هـیـچ!

۷ دي ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
جمشید خاوری: فیلمنامه ی «بی خود و بی جهت» ساده است و هیچ اتفاق عجیب و پیچیده ای در خود ندارد. در واقع نویسنده تعمداً به سراغ اتفاق های کم اهمیتی رفته که در زندگی روزمره بارها رخ می دهد اما کمتر به آن پرداخته شده است. فیلم در عین سادگی، مفاهیم عمیقی را در لایه ی زیرین خود دارد که آن را تبدیل به یکی از بهترین نمونه های سینمای اجتماعی کرده است.
نگاهی ویژه بر فیلم «من مادر هستم» ساخته جنجالی فریدون جیرانی
● پیام اخلاقی با بیان سینمایی

۲۴ آذر ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
مهناز عظیمی: شخصا پیش بینی می کردم پس از دیدن فیلم «من مادر هستم» تقریبا دچار هر جنس احساساتی بشوم الا این ابعاد حیرت زده گی ام که چطور فیلمی می تواند چنین مضمون جسورانه ای را تا این حد با رعایت اصول سینمای ایران و در چارچوب موازین اسلامی و بدون کوچکترین صحنه ی تحریک کننده ای به تصویر بکشد و در دل این همه پیام اخلاقی به مخاطبش منتقل کند؟! و اولین سوالی که به ذهنم رسید این بود که آیا مخالفان فیلم تازه ی جیرانی واقعا این فیلم را تا به آخر تماشاگر کرده اند؟! و چه طور ممکن است که پیام های از قضا مدافع نظام خانواده گی و اجتماعی و فرهنگی فیلم را که در برخی لحظات توسط شخصیت ها تقریبا فریاد زده شده! نشنیده بگیرند و به بدبینانه ترین شکل ممکن به قضاوت بنشینند و فیلم را تا این حد محکوم کنند؟!
یادداشتی بر فیلم یکی «یکی می‌خواد باهات حرف بزنه» به کارگردانی منوچهر هادی
● هیـچ

۲۱ آذر ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
پیام نصیری خرم: «یکی می‌خواد باهات حرف بزنه» دومین ساخته منوچهر هادی فیلمساز جوان سینما، روزهای پایانی اکران خود را سپری می کند و طی این مدت با فروش نسبتأ قابل ملاحظه ای هم روبرو بوده است. این فیلم که به موضوع اهدای عضو می پردازد، در جشنواره فجر سال گذشته موفق به دریافت تندیس بلورین بهترین بازیگر نقش مکل زن گردید. در این نوشتار به بررسی و تحلیل ساختار رورایی این فیلم اشاره خواهم کرد چرا که به نظر نگارنده دارای نقاط ضعف مشخص و قابل تأملی است.
اثری متفاوت که این روزها بر پرده اکران است
● یادداشت کوتاهی بر فیلم «آینه‌های روبرو» ساخته نگار آذربایجانی

۲۳ آبان ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
هانیه انارکی: نگار آذربایجانی در اولین تجربه کارگردانی فیلم بلند، به سراغ آدم هایی رفته که در کنار ما زندگی می کنند و کمتر دیده می شوند. آدم هایی که دیده شدنشان مسائل و مشکلات بسیاری برایشان درپی دارد
نگاهی به فیلم «پرومتئوس» جدیدترین ساخته کارگردان مطرح سینما؛ ریدلی اسکات
● ایده‌هایی که سر باز می‌کنند

۴ آبان ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
هادی علی‌پناه: «بیگانه» اگر با حرکت دوربین در مکان‌های خالی و ایجاد تعلیق در بروز اتفاق‌ها سعی بر ایجاد ترس در مخاطب خود داشت، «پرومتئوس» اما نه تلاشی برای باز خلق آن نوع کارگردانی و روایت می‌کند و نه حتی در مسیر ترساندن مخاطب خود گام برمی‌دارد. همه چیز در پیش‌درآمدِ یکی از الگوهای سینمای وحشت به خلق یک تریلر و رساندن هیجان به اوج خود تغییر مسیر داده است. «پرومتئوس» یک تریلر علمی تخیلی ست نه یک هارور علمی تخیلی.
یادداشتی كوتاه درباره ناجی این روزهای گیشه‌ی سینمای ایران؛ «كلاه‌قرمزی و بچه‌ننه»
● همه عروسك‌های من

۳۰ شهريور ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
محسن مطلب‌زاده: اين افسوس "هدر رفتن" و حتي فنا كردن ايده‌هاي تازه، عملاً قصه‌ را به تكه‌پاره‌هايي بي‌ربط و غيرارگانيك تبديل كرده كه هيچ رابطه دراماتيكي بين آن‌ها و ماجراي اصلي و پيدا كردن نوزاد از سوي كلاه‌قرمزي برقرار نيست. در واقع صرف حضور كلاه‌قرمزي، پسرعمه‌زا و گاهي پسرخاله در موقعيت‌هايي كم‌تر ديده‌شده، به تنهايي نمي‌تواند موجب خلق خنده و در كنارش پيش بردن روايت شوند.
یادداشتی بر فیلم سینمایی «شور شیرین» ساخته جواد اردکانی
● بازگشت به گذشته

۹ مرداد ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
پیام نصیری خرم: «شور شیـرین» این نظریه را که خرد جمعی می تواند نتیجه بهتری به بار آورد نقض می کند. هنگامی که تیتراژ ابتدایی بر پرده ظاهر می شود در کنار جواد اردکانی چند نام دیگر به چشم می آید. تعدد نام ها این تصور را بوجود می آورد که با اثری دقیق و منسجم روبرو خواهیم شد اما در نهایت تأسف آنچه دیده و شنیده می شود همان کلیشه های رایج و همان الگوهای مستعمل و نخ نما شده در این گونه موسوم به "سینمای دفاع مقدس" است.
نگاهی به فیلم «شور شیرین»؛ به بهانه اکران عمومی آن
● شوریدگی از متن تا فرم

۶ مرداد ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
حسین ارومیه چی ها: «شور شیرین» می توانست خیلی بهتر از این باشد، اگر کمی جسارت سنت شکنی داشت و اگر فقط همه توجهش را معطوف شخصیت اصلی نمی کرد. اگر فقط کمی با چینش معقول تر و منطقی تر داستانک ها مرارت تحمل تکرار کلیشه ها را از مخاطب دریغ می کرد و اگر فقط همه چیز را به آن دیزالو چهره بدل و واقعی محمود کاوه در انتهای فیلم واگذار نمی کرد.
یادداشتی تحلیلی بر فیلم «خوابم می‌آد» ساخته رضا عطاران
● همین ما را بس....

۱۸ تير ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
پیام نصیری خرم: «خوابم می آد» فیلم تلخ و گزنده ای است که اگر شوخی ها و طنازی هایش را (شوخی با برخی فیلم ها، ژانرها و مضامین شناخته شده در سینما) کنار بگذاریم می تواند حدیث نفس هر آدمی باشد. نویسنده و کارگردان تمام تلاش خود را انجام داده اند تا این حقیقت تلخ را در پشت ظاهر کمیک فیلم پنهان کنند. «خوابم می آد» نمونه ای است از آن دسته فیلم های کمدی که در غالب کمدی سیاه جای می گیرد.
یادداشتی بر فیلم «نارنجی پوش» به کارگردانی داریوش مهرجویی
● آقای مهرجويی، نمی‌توان سيمين را به زور در ايران نگه داشت!

۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
محمد صادق شايسته: فرضيه توطئه نيست، آقاي مهرجويي را هم بسي دوست مي داريم، اما به اين هم معتقديم كه به زور نمي توان سيمين را در ايران نگه داشت! آقاي مهرجويي خواسته يا ناخواسته با ايراني كه «نارنجي پوش» و شخصيت حامد آبان آن را توضيح و نشان مي دهد در مقابل «جدايي نادر از سيمين» با روايت كارگردانش از وضع فعلي ايران و حتي در مقاطعي در مقابل برخي فيلم هاي ديگر اين روزهاي سينماي ايران ايستاده است.
یادداشتی بر فیلم «انتهای خیابان هشتم» ساخته علیرضا امینی
● زیرِ تیغ

۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۱ - نقد فیلم های روز
حسین ارومیه چی‌ها: الیا کازان جایی بر مبنای تئوری ارسطو می گوید شخصیت زمانی شکل می گیرد که روانشناسی بدل به رفتار شود. یعنی آن چیزی که به عنوان ویژگی های شخصیت می شناسیم و می خواهیم آنها را به نحوی بروز دهیم که شخصیت به معنای کامل واقعیت پیدا کند زمانی در شکل درست خود به سرانجام می رسد که با ترفندهایی ان را به رفتار و عادات همیشگی شخصیت بدل کنیم.

 در حاشیه سینما و تلویزیون
نگاهی به خبرهای حاشیه‌ای

● شایعه ازدواج چارلیز ترون و شان پن در آفریقای جنوبی
● تهدید به مرگ یک طراح مجموعه‌های مصور توسط گروه تروریستی داعش
● عکس: مهران غفوریان در مراسم احیای شب قدر
● فراخواندن ست مک فارلن به دادگاه به اتهام دزدیدن ایده فیلم «تد»
● عکس: باران کوثری و آزاده صمدی در یک قاب
● عکس: تینا آخوندتبار در حال سلفی گرفتن در اتاق گریم
● تست آی کیو ستارگان هالیوودی: با ضریب هوشی حتی بالاتر از آلبرت انیشتین!
● عکس: سلفی اسپورت بازیگر مرد سینما و تلویزیون
● عکسهای جالبی از عادل فردوسی پور در پشت صحنه برنامه «2014»
● عکس: احسان علیخانی در پشت صحنه «ماه عسل»
● عکس: روناک یونسی به همراه همسر و فرزندش
● زیباترین و غافلگير كننده ترین جشن تولد برای نیوشا ضيغمی + عکس
● محمدعلی کشاورز: فعلا قصد مردن ندارم
● مرگ بازیگر انگلیسی فیلمهای «هری پاتر» در دره مرگ
● سیدجواد هاشمی: متاسفم که هنرمندان بابت پوشیدن شلوارک در تلویزیون ممنوع الکار شده اند/ باید از صنف گوشت فروش ها بخواهیم از ما حمایت کنند!
● جورج کلونی عذرخواهی روزنامه انگلیسی را نپذیرفت
● واکنش احسان علیخانی به انتقادها از بغض‌هایش در «ماه عسل»
● نیوشا ضیغمی در کنار کیتی پری و لیدی گاگا در تاپ خبر یاهو + عکس
● مادر حنانه شهشهانی: دخترم کشف حجاب نکرده و عکسها فتوشاپ هستند/ حنانه در آمریکا کار مدلینگ نمی‌کرد
● عکس: کیک تولد بهنوش طباطبایی برای مهدی پاکدل
● شکایت آکادمی اسکار از فروشندگان تندیس قدیمی اسکار
● مرضیه برومند ادعا کرد: مهریه مهناز افشار 22 میلیارد تومان است!
● پسر بازیگر مشهور هالیوودی بازداشت شد/ خطایی که پدر هم قبلا مرتکب شده!
● برپایی مراسم افطاری با سوء استفاده از نام بازیگران سینما!
● عکس: حمایت از تیم ملی به سبک محمدرضا شریفی‌نیا در برزیل!
● مریل استریپ: در هالیوود زیبایی ظاهر همانقدر مهم است که رعایت اصول بازیگری
● اعتراض بهاره رهنما به سوء استفاده از عکسش در برخی سایتها
● عکس: الناز شاکردوست طالبانی شد!
● هریسون فورد برای 2 ماه خانه‌نشین شد
● جزئيات موثقی درباره ازدواج مهناز افشار و پسر محمدعلی رامين
● محمدرضا گلزار هم از رفتن به برزیل انصراف داد
● شکار لحظه انداختن عکس سلفی محمدعلی ابطحی با رضا کیانیان
● محمدعلی کشاورز: به جوانان توصیه می کنم به دنبال مواد مخدر نروند

نمایش کل آرشیو
راهنمای فیلم
جدول ارزشگذاری فیلمهای روی پرده سینمای ایران و جهان

● «سایه های تاریک»، «انتقام جویان»، «مردان سیاه پوش 3»، «نبرد تایتان ها»، «بازی های گرسنگی»، «کیمیا و خاک» و «خوابم می‌آد»

نمایش کل آرشیو
چهره ماه

● چهره‌ی ماه: پوران درخشنده

نمایش کل آرشیو
فلاش بک

● نگاهی کوتاه به دو فیلم نخست کارنامه‌ی سینمایی سام پکین پا
● برترین آثار کٌمدی تاریخ سینما (قسمت اول)
● نگاهی به فیلم «اسب کهر را بنگر» 1964
● نگاهی به فیلم «دزد بغداد» 1924
● نگاهی به فیلم «شکوفه های پژمرده»
● نگاهی به فیلم «ناپلئون»

نمایش کل آرشیو